< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Ziemassvētki Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā

Nevieni svētki nenorit bez paaudžu paaudzēs krātām tradīcijām. Arī gada īsākajai dienai un garākajai naktij jeb Ziemassvētkiem vai ziemas saulgriežiem ir savas tradīcijas, tāpēc 9. decembrī Tārgales pamatskolas 1. un 2. klases skolēni, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Ventspils Piejūras brīvdabas muzeju, lai uzzinātu kā svinēt Ziemassvētkus?

Nodarbību laikā skolēni uzzināja kā sapost istabu svētkiem, ko likt galdā svētku mielastam. Uzzināja, ka sevišķi populāra bija puzuru veidošana. Tie tika izgatavoti no salmu savērumiem, ko papildināja ar dažādiem citiem materiāliem, piemēram, krāsainām lupatiņām vai putnu spalvām. Dažreiz puzura vidū tika iekārts kartupelis, kurā sadurti salmi. Šāds veidojums tika dēvēts par saulīti. Rotājumus visbiežāk darināja bērni, ieliekot tajos savu mīlestību un bērna sirds skaidrību. Klausoties stāstījumā, skolēni izveidoja arī savus puzurus, kurus pēc tam var izmantot kā rotājumus Ziemassvētku eglītei. Tāpat nodarbību laikā skolēni uzzināja dažādas Ziemassvētku rotaļas un dziesmas.
Danco, lāci, danco, lāci,
Saimeniece, samaksās:
Šķiņķi, gaļas, klaipu maizes,
Trīs pimberi naudas.
Katram bija iespēja uz tāfeles uzzīmēt Ziemassvētku zvaigzni, uzstāties ar savu Ziemassvētku dziesmu vai dzejoli un iepazīt dažādus ziemas saulgriežu ticējumus. Izrādās, ka izplatīta Ziemassvētku vakarā bija nākotnes zīlēšana. Tas bija vēl viens veids cīņai ar ļaunajiem gariem un veiksmes piesaistīšanai. Sevišķi ar zīlēšanu noņēmās neprecētās meitas, kas vēlējās uzzināt, kurš būs viņu izredzētais. Precinieku varēja mēģināt ieraudzīt, atmuguriski pieejot pie krāsns un caur kājstarpi tajā raugoties.
Varbūt arī mēs šajos Ziemassvētkos ar baltu krītu uzvilksim krustu pret ļaunumu uz savām durvīm un mēģināsim atdzīvināt savā ģimenē vismaz kādu no mūsu senču tradīcijām.

Tārgales pamatskolas 1. klases audzinātāja Zanda