< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Liepenē uzstādīts stends par Latvijas 2021. gada ģeovietu

Izglītojošā pasākumā par godu Staldzenes stāvkrastiem – Latvijas 2021. gada ģeovietai atklāti informatīvie stendi, viens uzstādīts arī Liepenē.
“Staldzenes stāvkrasti” atrodas Ventspils novada un Ventspils pilsētas teritorijā, ietverot deviņus km garu jūras krasta posmu gar Staldzeni līdz Liepenei. To augstums sasniedz 4–18 m virs jūras līmeņa. Stāvkrastu posms ir krāšņs, ainavisks un tajā atsedzas ļoti daudzveidīgi nogulumi. Garākā posmā zem krasta kāpu smilts slāņiem ir redzams leduslaikmetā nogulsnēts zilganpelēks akmeņains smilšmāls (morēna), kā arī ledusezera sarkanbrūnie māli.

Ģeovietas informatīvos stendus atklāja “Dabas aizsardzības pārvaldes” un biedrības “Ziemeļvidzemes Ģeoparks” eksperts Dainis Ozols. Viņš uzskata, ka ir svarīgi cilvēkiem sniegt priekšstatu un radīt interesi par ģeoloģijas zinātnes nozari, tas esot bijis arī viens no pamatuzdevumiem šajā pasākumā. “Informatīvie stendi ir būtiski, mēs tos veidojām un centāmies, lai zinātniski sarežģīto informāciju parādītu pēc iespējas vienkāršāk un saprotamāk,” klāsta Dainis Ozols.

Pasākums bija plaši apmeklēts, interesenti eksperta Daiņa Ozola un Latvijas Universitātes ģeologu vadībā devās pārgājienā gar stāvkrastu, ieguva plašu informāciju un atbildes uz jautājumiem. “Apmeklētāji bija ieinteresēti klausīties par stāvkrastu veidošanos, seno Baltijas baseinu nogulumiem, Ancilus ezera smilti, Litorīnas jūras nogulumiem, ģeoloģiskajiem procesiem,” stāsta Dainis. “Vēl interesants viņiem bija stāsts par pašu pludmali, kādi procesi tajā notiek, kā jūras viļņi šos stāvkrastus veido, iznīcina un atkal no jauna veido. Tas ir nepārtraukts process.”

Gada ģeovietas nosaukums tiek piešķirts ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas īpašajiem ģeoloģiskajiem veidojumiem, sniegt informāciju plašākai sabiedrībai, rosināt vietas apzināšanu, izpēti un labiekārtošanu.